LIDARY ochraniają EURO 2012

poniedziałek, 11 czerwca 2012 09:47 – Rzecznik Prasowy WAT
Lidary na euro 2012Dnia 8 czerwca br. na Stadionie Narodowym rozpoczęły się długo oczekiwane Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W to wielkie przedsięwzięcie zaangażowanych jest wiele instytucji oraz tysiące ludzi odpowiedzialnych za organizację, bezpieczeństwo i sprawny przebieg mistrzostw. Swój poważny wkład ma również Instytut Optoelektroniki, który został włączony do zespołu zabezpieczającego przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi (CBRN) podczas meczów rozgrywanych w Warszawie.

Zespół Instytutu Optoelektroniki odpowiedzialny jest za wykrywanie skażeń biologicznych. Z 27 piętra Pałacu Kultury i Nauki, specjaliści z IOE monitorują w czasie rzeczywistym rejon Stadionu Narodowego oraz strefę kibica przy użyciu dwóch systemów lidarowych: bliskiego i dalekiego zasięgu. Za pomocą lidarów możliwe jest zdalne i natychmiastowe wykrycie rozpylonych w powietrzu niebezpiecznych bakterii i wirusów. Podczas trwania masowej imprezy, jaką są mistrzostwa w piłce nożnej, należy być przygotowanym na różne zagrożenia, a nawet na atak terrorystyczny. Szybkie wykrycie skażeń biologicznych pozwala na podjęcie natychmiastowych działań i ochronę kibiców. W dniu otwarcia mistrzostw, w godzinach wieczornych, zespół lidarowy IOE wizytowali wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz wicewojewoda Dariusz Piątek.

Działania zabezpieczające EURO 2012 w odniesieniu do zagrożeń CBRN koordynowane są przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a biorą w nich udział m.in. jednostki policji, straży pożarnej, straży granicznej, Ministerstwa Obrony Narodowej, Państwowej Agencji Atomistyki, administracji rządowej szczebla wojewódzkiego i administracji samorządowej. Wszystkie te podmioty mają za zadanie współdziałanie w zakresie wykrywania skażeń CBRN, alarmowanie, likwidację tych skażeń oraz dekontaminację ludzi i sprzętu.

Instytut Optoelektroniki zaangażowany został od początku trwania przygotowań do zabezpieczania EURO 2012 w zakresie wykrywania skażeń CBRN. Systemy lidarowe wzięły udział w testach poprzedzających mistrzostwa, podczas meczów reprezentacji Polski na stadionach w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, a także na Stadionie Narodowym oraz w ćwiczeniach dotyczących zabezpieczenia podmiejskiej komunikacji kolejowej w Warszawie „WYPADEK 2012”. Działanie systemów lidarowych testowane było również w czasie inscenizowanej sytuacji lądowania skażonego samolotu w polsko-amerykańskich ćwiczeniach „EPIFAKTOR 2011”.

Specjaliści z Instytutu Optoelektroniki obsługujący systemy lidarowe będą zapewniać bezpieczeństwo kibiców podczas kolejnych meczów EURO 2012 rozgrywanych na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Ewa Jankiewicz

lidarylidarylidary strefa kibicalidary instytut optoelektroniki